بهره ,افزایش ,فدرال ,بازار ,دلار ,سرمایه ,بهره فدرال ,سرمایه گذاران ,فدرال رزرو ,ارزش دلار ,برای سرمایه ,برای سرمایه گذاران***در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو***

_ابتدا به تعریف نرخ بهره فدرال رزرو و اهمیت آن در اقتصاد آمریکا می‌پردازیم. نرخ بهره فدرال، نرخ بهره‌ای کوتاه‌مدت (یک‌شبه) است که موسسه‌های مالی آمریکا براساس این نرخ به یکدیگر وام می‌دهند. در واقع نرخ بهره فدرال رزرو، نرخ پایه برای تعیین سایر نرخ‌های بهره مانند نرخ بهره وام رهنی، کارت‌های اعتباری و... در آمریکا است. کمیته بازار فدرال رزرو، وظیفه تعیین نرخ بهره فدرال را بر عهده دارد که در طول سال 8 جلسه برگزار می‌کند و نرخ بهره فدرال در سیکل‌های افزایشی گذشته در هر جلسه‌ای که منجر به افزایش نرخ بهره شده، 25/ 0 درصد افزایش یافته است.شاخص دلار نیز عملکرد دلار آمریکا را در مقابل سبدی متشکل از 6 ارز مهم جهان شامل ین ژاپن، یورو، دلار کانادا، پوند انگلیس، فرانک سوئیس و کرون سوئد نشان می‌دهد.

*تاثیر کاهشی بر نرخ طلا*
_افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو موجب خواهد شد تا نگهداری و خرید طلا دیگر برای سرمایه گذاران جذاب نباشد. بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح خواهند داد تا به جای خرید طلا ، برای خرید دلار و سهام اقدام کنند و این مساله به ضرر قیمت طلا خواهد بود. به نظر می رسد طی ماه های آینده دلار مکان امن بهتری برای سرمایه گذاری خواهد بود.
افزایش ارزش دلار از سوی دیگر موجب خواهد شد تا هزینه خرید طلا برای سرمایه گذاران خارجی به خصوص کشورهای آسیایی افزایش یابد.

در حالی که حدود 60 درصد خریداران طلا از کشورهای آسیا اقیانوسیه هستند، افزایش ارزش دلار موجب می شود تا قیمت طلا در بازار این کشورها با رشد فزاینده ای روبرو شود و این مساله سرمایه گذاران را از بازار طلا فراری خواهد داد
.
*تاثیر کاهشی بر قیمت نفت*
افزایش نرخ بهره در آمریکا تاثیر مهمی بر بازار نفت خواهد داشت، افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو ممکن است کشورهایی که اقدام به ذخیره سازی نفت روی دریا یا در خشکی کرده اند اقدام به فروش یکباره آن در بازار کنند که این امر با توجه به مازاد عرضه ای که هم اکنون در بازار وجود دارد به شدت سبب کاهش قیمتها خواهد شد مگر این که اتفاق دیگری در بازار برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت بیفتد.

افزایش نرخ بهره در آمریکا علاوه بر تأثیرگذاری بر ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای معتبر، هزینه های نگهداری ذخیره های تجاری را نیز افزایش می دهد و بنابراین می تواند سبب کاهش تقاضای انبار و حتی فروش بخشی از ذخیره سازیهای عظیم موجود در بازار شود
.
تاثیر افزایش نرخ بهره درآمریکا بر روی تولید شیل اویل در بلند مدت مشخص می شود با توجه به این که سرمایه گذاران در این طرحها، وام با نرخ ریسک بالا دریافت کردند بنابراین با افزایش نرخ بهره هزینه استقراض بالا می رود و در صورتی که قیمت نفت در این سطح باقی بماند حفاری برای برداشت از شیل اویلها متوقف و سرمایه گذاران اقدام به بستن چاهها خواهند کرد.

""البته با توجه به پیش بینی اکثر کارشناسان بازارهای جهانی از این افزایش نرخ بهره،می شه گفت هم نفت و هم طلا قدری کاهش نرخ خودشون رو پیشخور کردند""

منبع اصلی مطلب : تحلیل تکنو فاندامنتال
برچسب ها : بهره ,افزایش ,فدرال ,بازار ,دلار ,سرمایه ,بهره فدرال ,سرمایه گذاران ,فدرال رزرو ,ارزش دلار ,برای سرمایه ,برای سرمایه گذاران
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو